Naši členové
trénují a závodí

Faktem je, že hiporehabilitační koně pracují těžce a musí být mnohem větší atleti než průměrně pracující rekreační koně. Pro udržení jejich optimálního pohybového mechanizmu, rovnováhy a dobré práce hřbetu potřebují pravidelnou gymnastickou práci pod zkušenými jezdci. Sportovní využití hiporehabilitačnímu má pro koně vedle podpůrné fyzické aktivity i výrazný přínos pro jeho psychickou pohodu - pokud není přetěžován a sport ho baví. V Ambře koně nejen skáčou parkury, ale také se účastní vytrvalostních dostihů, kde se navíc upevňuje vztah s člověkem a posiluje vzájemná důvěra v různých situacích.


Trochu historie
Stálí členové organizace mají za sebou léta zkušeností a úspěchů především ve skocích, později se přidaly pěkné výkony i ve vytrvalostním ježdění.

Daniel Burda
Trojnásobný nejúspěšnější jezdec oblasti Vysočina na koních Dinno a Corinna, absolvoval od svých začátků v kategorii dětí po seniory stovky startů. Nejvíce prvních míst získal s klisnou Corinna v soutěžích do stupně „L“ (52), s Dinnem dosáhl výkonnosti „ST“.

Vytrvalost - s koněm Sethi – synem Corinny po plnokrevném arabském hřebci, získal Dan Burda přední umístění ve vytrvalostních dostizích do 80 km a dvě Ceny kondice, což je cenná trofej udílená veterinární komisí závodů pro nejlépe natrénovaného koně na vzdálenost od 60 km. V roce 2000 s polokrevným valachem Doltér zvítězil v historicky prvním Mistrovství ČR ve vytrvalosti juniorů v Praze (60 km) a i zde získal jeho kůň Cenu kondice. O rok později se na MČR juniorů ve vytrvalosti umístil na 4. místě s Corinnou (60 km)

Své začátky si však odbyl – jak jinak – na Luskovi, se kterým se umístil na předních pozicích v soutěžích pro děti na styl na Mělníku, dva roky byl jeho cenným učitelem kůň Body.

V současné době se věnuje především výcviku teplokrevného valacha Lancelota do parkurových soutěží. Po poměrně těžkých začátcích, kdy jsme se potýkali se strachem z udidla, "headshakingem" a bolavými zády, v sezoně 2013 prokázal velký skokový talent, když v červenci absolvoval první soutěž st. Z a hned v září první a bezchybný parkur stupně L*.Michaela Burdová
Od mládí jezdila aktivně parkury v Jezdeckém klubu Stará Boleslav , dosáhla výkonnosti stupně S. V roce 1980 získala titul přebornice Středočeského kraje ve skocích žen na koni Klim.

Až v roce 1999 se zaměřila na vytrvalostní ježdění, nejprve s Doltérem absolvovala úspěšně několik 40 km dostihů, dále zde byl kůň Sambuk, který byl největší nadějí pro vrcholový sport v této disciplíně, bohužel po slibném začátku se těžce zranil ve výběhu a musel být utracen. Poté se ve stáji objevil americký klusák Gambler. S ním absolvovala mnoho vytrvalostních dostihů včetně několika mezinárodních.

Největším úspěchem bylo 3. místo na MČR v Zábřehu na Moravě v dostihu 2x80 km. V roce 2005 byl Gambler pátým nejúspěšnějším koněm vytrvalosti v ČR.

Vendula Jaitnerová
Spolupracuje se Sdružením Ambra od jeho počátků, kdy jí samotné bylo teprve 12 let. Své první sportovní úspěchy sbírala s huculským koněm Dick, ze kterého - navzdory jeho velikosti - udělala plnohodnotného závodníka ve vytrvalostních dostizích. Získala řadu umístění a nezřídka za sebou dvojice nechala arabské koně, tolik ceněné (a velmi drahé) pro své špičkové vytrvalostní schopnosti. Část své kariéry strávila také s koněm Monet, který ji úspěšně přenesl přes řadu parkurů stupně ZL.

Dnes ve stáji Sdružení Ambra stojí nová sportovní naděje - Fortel, kterého si Vendula přivezla v roce 2010 jako mladého, nezkušeného koně přímo od chovatele z Veliké nad Veličkou. Jde o moravského teplokrevníka s výjimečnými skokovými schopnostmi, který se rychle seznamuje s dalšími a dalšími kolbišti na Vysočině a pomalu, ale jistě, zvyšuje svou sportovní výkonnost.

Robin Burda
Jezdeckou licenci získal ve 12 letech na zkušené Corinně, na které také absolvoval první parkury a první vítězství v soutěžích do st. Z. V současné době se věnuje přípravě mladého koně Lucky – zatím pouze ze země, Lucky je ještě příliš mladý na obsednutí. Příprava musí být pečlivá a pozvolná, protože černý hřebeček je novou akvizicí pro posílení – a omlazení hiporehabilitačního týmu – a také ho čeká kariéra rekreačně sportovního koně.
Robin také vrátil do sportu po dvouleté zdravotní pauze zkušenného Dinna, se kterým nyní získává umístění i na velkých kolbištích - např. v Kolíně.

Stájí Sdružení Ambra prošla řada dalších členů, adeptů jezdeckého sportu – někteří získali jezdeckou licenci a závodí, jiní se věnují jezdectví rekreačně. Velmi přínosným projektem byla Dětská jezdecká akademie, kdy se výuka jízdy na koni střídala se vzdělávacími bloky.

Sledujte nás
na Facebooku


Děkujeme
za podporu!
Žďas, a.s.
www.zdas.cz

Kraj Vysočina
www.kr-vysocina.cz


PKS MONT, a.s. Žďár nad Sázavou
www.pksokna.cz

Český rozhlas Region
region.rozhlas.cz


Staredo Nové Město na Moravě
www.staredo.cz

MUDr. Rohovská

MVDr. Zdeněk Pohanka
www.vetpolna.cz


Nepřehlédněte


Spolupracujeme


Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, o.s. Klub Velké Meziříčí www.asociacevm.cz

Asociace rodičů a přátel postižených dětí, Žďár nad Sázavou – Klub „Úsměv“ www.asociacezr.cz

Denní stacionář pro mentálně postižené osoby Žďár nad Sázavou

Speciálně pedagogické centrum Žďár nad Sázavou www.spczr.cz

Základní škola Žďár nad Sázavou, Komenského 6 www.3zszdar.cz


Zajímavé odkazy


Česká jezdecká federace
www.cjf.cz

Equichannel.cz - nejstarší server o koních www.equichannel.cz

Zajímavé články:

http://www.equichannel.cz/lecba-konmi-5-hipoterapie-pohybova-slozka

http://www.equichannel.cz/lecba-konmi-7-hipoterapie-polohy-na-koni

http://www.equichannel.cz/lecba-konmi-7-hipoterapie-polohy-na-koni

Standardy hiporehabilitace podle ČHS:

http://www.hiporehabilitace-cr.com/co-je-hiporehabilitace/aktivity-s-vyuzitim-koni/standardy-avk/

http://www.hiporehabilitace-cr.com/co-je-hiporehabilitace/hipoterapie/standard-ht/