To
nejlepší
z akcíČernická podkovičkaMikulášská nadíkaHubertova jízdaPrincezničky
na koníchOsvětaStalo se...
Důležité události z posledních let.


Za podporu v roce 2014 děkujeme ...

Manželům Pacalovým za zázemí pro koně a pro náš provoz
Ing. MVDr. Zdeńku Pohankovi za finanční dar
MVDr. Pavlu Jeřábkovi za záchranu Gamblera
Manželům Štejdířovým za voňavou otavu
Přírodovědnému kroužku Zubři za jejich příspěvek


Sezóna 2014 je za námi

Sezóna 2014 doběhla a hrozně to uteklo. Škoda, že nám pár dní ubraly letošní deště. Z čeho jsme měli největší radost? Všichni jsme ocenili krásné nové zázemí „Domečku“ u kolbiště, Podařilo se nám uspořádat další ročník Černické podkovičky a Rozloučení s létem. Děti z voltižního kroužku udělaly obrovský pokrok – můžeme se těšit na závody. Jonášek a Nikolka z hiporehabilitace už zvládají klus na lonži a cvičí! Kandidát na hiporehabilitačního koně Lucky je již obsednutý a je radost s ním pracovat. Přesvědčili jsme Kristýnku, že se koní bát nemusí. Z jezdeckých pokroků Adélky, Káti a Matyldy, které se ještě nedávno jen vozily na madlech … a spoustu dalších drobných radostí


Sezóna 2014

- Voltiž a paravoltiž – tréninky každou neděli od 15.00 – 16.30 od 1. dubna
- Hiporehabilitace s paní Išovou – úterý, čtvrtek odpoledne od 14.30 od 1. dubna
- Dětská jezdecká akademie – středa od 15.00 – 17.00 – od 1. dubna
- Hiporehabilitace s p. Burdovou – středa dle dohody před nebo po jezdecké akademii, pátek od 15.00 – dle počasí od 18.března

- Pro narovnání ekonomiky a udržení provozu jsme byli nuceni zvýšit cenu za cvičební jednotku hiporehabilitace na 250,- Kč (výše doplatku u členů ARPZPD záleží na dohodě s příslušnou asociací a výši částky, kterou na hiporehabilitaci svých členů přispívá). Zatím všem děkujeme za pochopení a vstřícné reakce! Doplatky za jízdy se budou vyúčtovávat vždy v prvním týdnu měsíce za předcházející měsíc. Ve věži rozhodčích na kolbišti bude vždy připraven výkaz jízd – zvlášť pro ARPZPD Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou, individuální klienty.

- Pozitivní zpráva - v dubnu se už těšíme na nový „domeček“ u kolbiště!


Chystáme se na Konferenci o hiporehabilitaci
leden 2014

Chceme si zvýšit kvalifikaci – podali jsme přihlášku na nový vzdělávací kurz pro instruktory aktivit s využitím koní (léčebně pedagogicko-psychologické ježdění) pořádaný Českou hiporehabilitační společností.
Koně tráví aktivně zimní přestávku na vyjížďkách v terénu nebo ve výbězích – pokud počasí dovolí, pracuje se s nimi tak, aby na začátku sezóny byli v dobré kondici. Několik stálých klientů dochází i v zimním období.

Webové stránky také prochází revizí a nutnými úpravami.


Lucky - výcvik budoucího rehabilitačního koně
listopad 2013

Chůze na vodítku v různém terénu, ustupování a couvání na ruce, dávání nohou, slušné chování při korekturách kopyt i veterinárním zákroku. Vodění z koně v kroku, klusu, na osmičkách. Navykání na rušivé podněty (deštník, míč, auta)To vše letošní dvouletek Lucky úspěšně splnil.

Máme nové sídlo
září 2013

Kancelář č. 615 v budově Česká pojišťovna ul. Dolní ve Žďáru nad Sázavou sdílíme od září se Střediskem rané péče Brno. A díky této spolupráci a úsilí paní Silvie Slámové ze SRP Brno máme kancelář moc hezkou.

Navštívit nás můžete každé pondělí mezi 14 a 17. hodinou, ovšem raději zavolejte – koně naše plány někdy narušují. Páté patro :)


Černická podkovička 2013
srpen 2013

Tentokrát se na oblíbené akci podílelo vedle Sdružení AMBRA a Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Velké Mezičíčí i Středisko rané péče Brno.

Trail Handicap
Letos jsme přesunuli dětský jezdecký den na poslední den prázdnin – jediný termín, abychom o svůj závod nepřišly děti kvůli plánované dovolené nebo pobytu na táboře. Po zkušenostech z minulých akcí jsme zahájili hned po poledni soutěží Trail Handicap. Účastnilo se ho 25 jezdců z řad dětí a mládeže, 8 z nich se popralo nejen s nástrahami tratě, ale i se svým handicapem. Od některých diváků zazněla i otázka – a které děti jsou ty postižené? To nás potěšilo, tak to má být. Jsou to prostě děti a naším cílem není předvádět handicap (či se holedbat, jak jsme dobří, my těm dětem pomáháme), ale tuto dělící čáru mazat. Koně jsou ideálním prostředníkem integrace. Vítězství patřilo všem, všechny projely kurz bez chyby a v časovém limitu.

Ukázka hiporehabilitace
Pro rodiče ze Střediska rané péče i ostatní diváky byla připravena modelová ukázka hipoterapie pod vedením zkušené fyzioterapeutky paní Hany Išové, která pak byla po celou dobu závodu k dispozici zájemcům o tuto formu terapie.

Voltiž
Nechyběla ukázka voltiže a děti předvedly již preciznější cviky. Jedničkou v týmu je Matylda Mužátková, ale mladší děti se nenechaly zahanbit a předvedly své nejlepší výkony. Doufáme, že družstvo ve složení Matylda Mužátková, Lucie Pohanková, Beatka a Adélka Cinkovy, Monička a Káťa Izdné, se budou moci v příštím roce zapojit do oficiálních soutěží v nejmladší kategorii.

Dětská jezdecká akademie
V následujícím parkuru zručnosti bez vodičů skvěle zajela a zvítězila Adélka Cinková na Argi následovaná stájovou kolegyní Káťou Izdnou na Argi a třetí místo získala Matylda Mužátková – také na úžasném běloušovi Argi. Čtvrté místo vybojovala zkušená Jana Izdná se svou novou akvizicí Bobinou a páté místo její sestra Jana s Danym , šesté dekorované místo obsadila Lída Kujalová s Corinnou.

Skoková soutěž
Na své si přišli i zkušenější jezdci ve skokové soutěži se žolíkem, jedinou dvojicí s čistým kontem se stali Robin Burda s nestárnoucím Dinnem, vítězství si odvezla Martina z Meziříčka. Ve skákání předvedly své mladé koně i Jan Hlaváč ze Stránecké Zhoře a Vlaďka Izdná z Meziříčka. Domácí trio Dan Burda – Lancelot 33, Vendy Jaitnerová . Fortel a Robin Burda – Dinno pak předvedli ukázku skokových schopností svých svěřenců ve skákání mini-maxi. Vzhledem ke stavu terénu byla ukázka ukončena na 155 cm. Všemi koly prošel bez jediné chyby Dinno s Robinem, ale nejvyšší laťka zůstala nahoře u všech třech napoprvé. Ceny do soutěží věnovala společnost Acropol, s.r.o. – velmi si této podpory vážíme a děkujeme.


Hříbě na palubě
květen 2013

Corinna v květnu navštívila souseda přes kopec – holštýnského plemenného hřebce Accordino T dlícího v Meziříčku u Vlaďky Izdné. Zatím vše probíhá podle plánu – ale držme palce, ať si v dubnu 2014 můžeme pokřtít hříbátko. A co očekáváme? Inteligentní ho koně s dobrým pohybem, odolného a vhodného pro všestranné využití – zaměření skoky, drezura, hipoterapie. Držme Corinně palce, ať vše dobře dopadne.


Velký táborák
10. květen 2013

Společná akce s Asociací rodičů a přátel zdravotně postižených dětí V.Meziříčí – táborák a velké fotografování s koňmi s fotografkou Zuzkou Machovou.


Lusk
23. duben 2013

Náš starý, dobrý Lusk se prohání na věčných pastvinách. Odešel od nás tiše a důstojně, mezi svými koňmi a lidmi, stačil si ještě užít první dny jarní pohody na pastvině. Není třeba rozvíjet květnaté ódy ani statistiky. Kdo ho znal, ten ví - jen se možná zastaví, koukne nahoru a pomyslí si – díky za všechno!


Sezóna 2013
duben 2013

Těšíme se na domeček aneb - akce Muzikanti dětem 25. května 2013 ve Velkém Meziříčí
Výtěžek z této akce putuje na konto Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, klub Velké Meziříčí. Účelem příspěvku je pořízení klubovny pro děti docházející na hiporehabilitaci, kterou jim poskytuje naše sdružení. Pokud se vše podaří, bude v létě u nového kolbiště prima zázemí – a oblíbená trampolína je již přesunuta taktéž přímo proti kolbišti.

Černická podkovička 2013
Opět se můžete těšit koncem školního roku na jezdecký den věnovaný především dětem. Tradičně se pojede oblíbený Trail Handicap pro děti od 3 let s vodičem, nejmladší adepti jezdectví si zasoutěží ve slalomu, trailu nebo ve skocích, zkušenější jezdci si mohou rozdat síly na skákání do výšky v soutěži mini-maxi. Termín bude upřesněn podle vývoje počasí – předběžně 29. června, v případě trvalejšího deště přesouváme operativně o den nebo o týden.

Inzenzivní hiporehabilitační týdny
Jako každý rok se budeme snažit zajistit pro skupinu našich nejmenších klientů intenzivní hipoterapii pod vedením paní Išové – frekvence jízd se bude domlouvat individuálně.

Všední provoz – ve větším klidu
U hipoterapie platí stále úterky a čtvrtky s paní Išovou. Vzhledem k počtu zájemců často docházelo k situaci, že jedno dítě sesedá z koně a druhé již stojí na rampě a vzniká časová tíseň, je na každou jednotku vyčleněno aspoň 30 minut. To platí i o hiporehabilitaci AVK ve středu a v pátek (M. Burdová).

Voltižní kroužek
Každou neděli od 15.-16.00 – i za nepříznivého počasí , kdy je čas na péči o koně ve stáji, teorii nebo na cvičení na atrapě.

Dětská jezdecká akademie
V současné době se věnujeme jezdeckému výcviku dětí celoročně v individuálních lekcích. Děti, které se chtějí o koních a péči o ně naučit více, se mohou přihlásit do Dětské jezdecké akademie. Kromě lekcí jezdeckých absolvují teoretické i praktické lekce péče o koně a znalostí o jezdeckém sportu a chovu koní. Tyto lekce děti absolvují před nebo po ježdění, trvání cca půl hodiny. Vhodné pro děti od osmi let. (Pozn. – v současné době je kurz plný).

III. Hubertova jízda
Na závěr sezóny si už potřetí dopřejeme Hubertovu jízdu.

Akce neplánované
Říká se, že neplánované akce jsou ty nejlepší. Určitě si i letos něco vymyslíme za pochodu, o nápady není nouze. Budeme rádi, když nám třeba na FB napíšete, co by se vám líbilo.


Nová webová prezentace
prosinec 2012
Milí přátelé a příznivci Sdružení Ambra, vstupujeme do 11. roku našeho fungování. Chceme se dál rozvíjet a nabízet Vám stále kvalitnější služby. Prvním krokem - protože v zimním období toho ani víc udělat nemůžeme - je tato nová webová prezentace. Doufáme, že se Vám bude líbit.
Zároveň Vám za celý tým přejeme úspěšný vstup do nového roku. Nejen z hlediska osobních a pracovních úspěchů, ale také s přáním pevného zdraví. Vždyť co bychom dělali, kdyby se mu netěšil třiatřicetiletý Lusk (na fotografii), který dětem - jak věříme - bude dělat radost i v roce 2013.


Zimní bilancování - Černická podkovička, Loučení s létem a II. Hubertova jízda
listopad 2012
Venku už padá sníh, což pro nás znamená, že máme čas zhodnotit naši činnost, která byla v uplynulých měsících opravdu hektická. Přibylo nám 15 dětí ze Speciálního pedagogického centra ve Žďáru nad Sázavou (projekt Inkluze) a tak hipoterapie některé dny obnášela i 20 cvičebních jednotek za odpoledne, někdy jsme končili s jízdami kolem půl osmé. Jízdy v terénu nám v srpu komplikovaly žně, ale děti měly z kombajnů i z našich vynucených odboček mimo známé cesty vzrušující zážitky. Stihli jsme sklidit přes 20 tun sena i díky Josefu Doležalov - jak nastartoval traktor, seno nemělo šanci zmoknout (a my pustit vidle z ruky) – což jsme ocenili hlavně při otavách, které jsme stihli pozdě večer dostat na půdu před prvními kapkami avizovaného lijáku.

Zvládli jsme uspořádat závody s názvem Černická podkovička – krásné medaile a floty vidíte vpravo, reportáž si můžete přečíst zde http://www.equichannel.cz/cernicka-podkovicka-vyhrazeno-detem

a ve spolupráci s Asociací zdravotně postižených dětí klub Velké Meziříčí se důstojně rozloučit s létem. Děti (i dospělé) uchvátilo divadlo, nakrmili koníky, svezli se a vyfotografovaly se starým Luskem (31), kterému pozornost okolí dělala moc dobře.

Datum podzimní Hubertovy jízdy se po nekonečných pohledech na nebe, na předpovědi počasí i na facebook ustálil na 13. října a třináctka nám přinesla téměř letní den. Na přípravě překážek, flotů, občerstvení i povozu pro diváky se tradičně podíleli Dan Burda, Vendy Jaitnerová, Kristýna Kučerová, Vlaďka Coufalová a samozřejmě oba pánové Josefové Pacal a Doležal. Zraněného Dinna vystřídal na pozici „lišky“ Sethi, který si však díky svému poněkud hektickému projevu „ustlal“ ve skoku na louce. Na první pohled nebezpečná situace se však obešla bez zranění koně i Dana a mohli jsme si užít barevnou přírodu, koně, překážky. Kdo chtěl, stihl se podívat v televizi na Velkou pardubickou a fenomenální vítězství klisny Orphee des Blins, která je v tréninku nedaleko od nás v dostihové stáji DS Pegas Zhoř.

Nový přírůstek stáje - Lucky
srpcen 2012
Koním čas ubíhá rychleji než lidem. Argi, Gambler – těm je zatím krásných 17 let, Corinně 21 a Doltérovi 20, Luskovi 31. Je čas připravovat si náhradu, až se starší matadoři hiporehabilitace připojí k Luskovi a odejdou do důchodu. Novým členem naší stáje se stal vraník - roček Lucky, v jehož žilách koluje krev statného haflinga, inteligentního plnokrevníka i nám známého velice charakterního arabského koně Lumpa ( trochu klusáka je tam k naší radosti také – však máme s tímto plemene díky Gamblerovi tu nejlepší zkušenost). Zatím je jeho úkolem být co nejvíce venku mezi koňmi, kteří ho vedou ke slušnému chování, a pomaličku poznávat abecedu komunikace s lidmi. Jeho výcvik má na starosti Robin Burda a podle toho, jak se tato dvojice zatím jeví, za tři-čtyři roky by nám zde měl vyrůst spolehlivý člen hiporehabilitačního týmu. Cesta od hříběte ke kvalitnímu koňskému terapeutovi je dlouhá a nic se nesmí uspěchat. Doufáme, že jméno našeho ročka přinese v budoucnu dětem opravdové štěstí.

První Hubertova jízda
15.10.2011
Úspěšně jsme zakončili sezonu 2011. Myslíme, že takové počasí neměl letos na Hubertově jízdě nikdo. Objednali jsme ho zkrátka dobře :-) Účast tak byla hojná, ostatně přesvědčit se můžete ve fotogalerii.

Další jezdecké závody za námi
4.9.2011
Ne, jedny jezdecké závody nám rozhodně nestačí. Sportovní zážitky, ale také radost při pohledu na šikovné děti jsme opět rozdávali na začátku září. Kromě klasických skokových soutěží nechyběl ani Trail handicap, kterého se zúčastnili děti zdravé i s handicapem - a tentokrát dostaly krásné poháry. Opět naše závody mediálně podpořil Český rozhlas Region, který přivezl i svůj skákací hrad. Navštivte naši fotogalerii a uvidíte více.


První jezdecké závody pod naší taktovkou
26.6.2011
Nové závodní kolbiště v Černé, budované během jarních měsíců za podpory Fondu Vysočiny, je pokřtěno. Poslední červnový víkend se na něm uskutečnily jezdecké hobby závody. Kromě klasických vozatajských a parkurových soutěží měli návštěvníci možnost vidět velmi netradiční závod - trail handicap. Pořadatelské Sdružení Ambra ukázalo, že také děti s mentálním či fyzickým postižením mají závodního ducha. Stejně jako zdravé účastníky je čekaly drobné překážky, slalom nebo házení míče na cíl. "Pojem integrace není jen právní termín. Veříme, že dnes to tady bylo jasně vidět," dodala vedoucí hiporehabilitace Michaela Burdová. Závody podpořil také Český rozhlas Region, který přivezl svůj skákací hrad. (další fotografie najdete v galerii)


Budujeme nové kolbiště
V Černé jsme začali s budováním nového kolbiště, na kterém vznikne dřevěná věž rozhodčích a rovněž dřevěné hrazení. Projekt byl podpořen Krajem Vysočina, za což mu patří velký dík.

Podpořil Kraj Vysočina


Seminář o hipoterapii ve Vyškově
Naše hipoterapeutka Hanka Išová se na konci října zúčastnila semináře ve Sdružení Piafa Vyškov. Očekávali jsme od něj nové podněty pro hipoterapii, tedy fyzioterapii pomocí koní. Její dojmy? „Bylo to pro mě velmi přínosné i povzbuzující. Jak jsem předpokládala, na poli hipoterapie se moc nového najít nedá. Je to hlavně o zkušenostech, díky kterým získá hipoterapeut cit pro to, jak s postiženým dítětem pracovat. Nicméně právě tato výměna zkušeností a někdy i trochu odlišné názory jsou důležité pro širší pohled. Rozhodně nelituji, že jsem se semináře zúčastnila.“


Program enviromentální výchovy „Kůň a člověk v 21. století“ pro ZŠ Nové Veselí
15. září jsme naložili do přívěsu bělouše Argiho a odvezli jsme ho na prostor za „hasičárnou“ v Novém Veselí. Měla jsem trochu obavy – dokáže svět koní zaujmout páťáky a sedmáky? Trochu jsme byli omezeni tím, že jsme neměli k dispozici ohrazený prostor a tak nebyl možné předvést komunikaci s koněm tak, jak bychom mohli. Přesto se přednáška i praktická ukázka setkala zejména u žáků páté třídy s velikým zájmem. Program pro ZŠ můžete najít zde.


Přednáška ve žďárské knihovně
Hiporehabilitace již není pro českou veřejnost neznámý pojem, přesto má hodně lidí o této rehabilitační metodě zkreslené představy – buď její účinky přeceňují nebo ji považují za cosi šarlatánského. Přednáškou „Léčba koněm v praxi“ jsme odstartovali náš projekt osvěty „Kůň a člověk ve 21. století“. Knihovna Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou nám bezplatně poskytla přednáškový prostor i techniku – takto zase vypadá v praxi podpora neziskového sektoru ze strany vedení knihovny. Příjemné komorní prostředí jsme zpestřili malým občerstvením. Posluchače naše přednáška zaujala a tak jsme ještě po skončení odpovídali na dotazy.


Další člen složil zkoušky základního výcviku jezdce
Po Vendy, Pavlíně, Lucii a Zuzce získal na Corinně jezdeckou licenci Robin Burda a stal se tak dalším kvalifikovaným členem hiporehabilitačního týmu. Přestože byla Corinna trochu unavená, neboť se dopravovala do Havlíčkova Brodu „po noze“, předvádění, drezúru i parkur společně zvládli. Zkoušek se zúčastnilo 11 jezdců, z toho 10 dívek. Ze získání licence se mohlo radovat 6 adeptů.


Fotogalerie: Speciální škola Žďár nad Sázavou
Letos nám počasí na jaře moc nepřálo, ale ve druhé polovině května a v červnu si děti dlouhou jezdeckou abstinenci vynahradily – vozily se na Gamblerovi, opékaly párky, čistily a pásly starého Luska – a jejich učitelky (Mgr.Bučková, Mgr.Stehlíková) nám poslaly tyhle krásné fotografie. (všechny najdete v galerii)


Aktivity s využitím koní - fantazii se meze nekladou
V sobotu 8.května jsem se zúčastnila celostátní konference na téma „Aktivity s využitím koní“ pořádaného občanským sdružením Piafa Vyškov. Ve sdružení Piafa jsem již absolvovala semináře o canisterapii a hipoterapii a tak jsem očekávala, že i konference bude dobře zorganizovaná, přínosná a rozhodně nebudu mít pocit ztráty času. Nemýlila jsem se. (celý článek najdete v sekci O hipoterapii)


Lusk v České Televizi!


Za naším třicátníkem Luskem přijel šťáb České televize. Reportáž z pořadu Chcete mě? (ale nebojte, Luska nedáme!) si můžete pustit zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210572221300018-chcete-me/

Michaela Burdová získala certifikát metody hiporehabilitace podle Charlese Fletchera
2009
Metoda hiporehabilitace podle Charlese Fletchera (USA) je zaměřena především na autismus. Dvouletý výzkum na Univerzitě v Texasu prokázal významné snížení stupně autismu u 35 dětí již po 6 měsících této terapie. Ve Spirithorse centru v Texasu tuto metodu vypracovali na základě nejnovějších výzkumů o autismu a s úspěchem ji zde využívá 400 klientů týdně. Charles Fletcher osobně proškoluje nové instruktory této metody v USA i v Evropě a díky iniciativě občanského sdružení Apolenka Pardubice je od 17. srpna i v České republice 15 certifikovaných instruktorů.
"Mě přístup Fletcherovy metody nadchnul, i když jsem si vědoma, že ani ona nedělá zázraky na počkání. Také fakt, že autismus často "nechodí sám", ale dítě má ještě jiné problémy, vyžaduje velký cit od instruktora, hipoterapeuta a samozřejmě od rodičů, aby zvolili správný přístup. Někdy jsou horší dny, někdy lepší. Čekání na sebemenší pokrok může trvat pár minut nebo také rok. Taková je praxe. Podstatné je, že metoda CH.F. staví před dítě, rodiče a instruktora stále nové cíle a každý dosažený stupínek má v sobě potenciál snižovat míru autismu. Vedle autismu je tato metoda s mírnými modifikacemi výborná i pro Downův syndrom a jiné druhy postižení," říká k metodě sama Michaela Burdová.

Využití v našem sdružení
Metoda Charlese Fletchera má v sobě velký potenciál jak pro dítě, tak pro instruktora. Hiporehabilitace ve formě léčebně pedagogicko-psychologického ježdění má tendenci časem sklouznout do zaběhaných kolejí, přichází rutina, pocit provádění prostého hipodromu, což je pro hipologa i pro koně nejkratší cestou k vyhoření a pro klienta se ztrácí přínos. Velice dobře si tuto skutečnost uvědomujeme, proto je pro nás do detailů propracovaná metoda směrovaná na určitý druh postižení vynikající pomůckou. Překážkou je ovšem časová náročnost a abychom zároveň udrželi provoz hipoterapie, budou vyhrazeny na metodu CH.F. dva termíny - pravděpodobně nedělní dopoledne a středeční odpoledne. Dál vše ukáže čas. Rádi bychom se také ucházeli o licenci Spirithorse centra. Tím bychom získali přístup k nejnovějším poznatkům v této oblasti, možnost konzultací, výměny zkušeností.

DALŠÍ PODROBNOSTI O METODĚ ZDE


Léto s princeznou
28.7.2009
V polovině léta se v Černé objevil královský průvod na koních. Král (Kristýna Kučerová) přivítal svůj lid a seznámil je s přetěžkým úkolem. Bylo potřeba osvobodit všechny zakleté princezny. A tak vedle slunce, které konečně vystřídalo deštivé dny, louku před stájemi prozářily princezny v bílém hedvábí. Než si však mohly natřást šaty na hřbetě koní, musely projít kouzelnou bránou a nechat se vysvobodit princem (Robin Burda). A samotná jízda? Gamblera ani Citu záplava volánků nijak nevyvedla z míry a princezny se vezly pohodlně a bezpečně. Ty, které zrovna nezkoušely královskou jízdu, roztáčely sukně o sto šest a některým se z vypůjčených svatebních šatů moc nechtělo. Vedle přírodního parketu plápolal oheň, pekly se buřty a velmi rychle ubýval i výborný dort od paní Formanové. Společná akce Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí V. Meziříčí a Ambry se vydařila a zřejmě se v budoucnu pro velký úspěch zopakuje.


Lusk jde do důchodu
7.12.2008
Za 12 let naučil desítky začátečníků základům jízdy na koni, odnaučil je strachu, navracel zdraví a úsměv stovkám postižených dětí. Ve svých 27 letech teď odchází do koňského důchodu. Ale děti úplně neopouští, čeká ho zasloužená role "kontaktního koně" - na hlazení, čištění a krmení pamlsky, pro výuku začátečníků v oblasti péče o koně (trpělivě si nechá 20x nasadit ohlávku nebo uzdečku, míru odměny si obvykle určí sám :-).


Mikulášská jízda na koních
7.12.2008
Netradiční mikulášskou nadílku si užily handicapované děti v Černé u Velkého Meziříčí. Andělé, čerti i Mikuláš totiž přijeli na koních. A nerozdávali jen sladké balíčky - čertice předvedly efektní jezdecké vystoupení na hudbu a spolu s anděly potom povozili děti na koních. Akci pořádalo Sdružení Ambra ve spolupráci s velkomeziříčskou Asociací rodičů a přátel zdravotně postižených dětí.

Velké stěhování
13.4.2008
Provoz hiporehabilitace přesunut do statku u Pacalových v Černé

Sledujte nás
na Facebooku


Děkujeme
za podporu!
Žďas, a.s.
www.zdas.cz

Kraj Vysočina
www.kr-vysocina.cz


PKS MONT, a.s. Žďár nad Sázavou
www.pksokna.cz

Český rozhlas Region
region.rozhlas.cz


Staredo Nové Město na Moravě
www.staredo.cz

MUDr. Rohovská

MVDr. Zdeněk Pohanka
www.vetpolna.cz


Nepřehlédněte


Spolupracujeme


Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, o.s. Klub Velké Meziříčí www.asociacevm.cz

Asociace rodičů a přátel postižených dětí, Žďár nad Sázavou – Klub „Úsměv“ www.asociacezr.cz

Denní stacionář pro mentálně postižené osoby Žďár nad Sázavou

Speciálně pedagogické centrum Žďár nad Sázavou www.spczr.cz

Základní škola Žďár nad Sázavou, Komenského 6 www.3zszdar.cz


Zajímavé odkazy


Česká jezdecká federace
www.cjf.cz

Equichannel.cz - nejstarší server o koních www.equichannel.cz

Zajímavé články:

http://www.equichannel.cz/lecba-konmi-5-hipoterapie-pohybova-slozka

http://www.equichannel.cz/lecba-konmi-7-hipoterapie-polohy-na-koni

http://www.equichannel.cz/lecba-konmi-7-hipoterapie-polohy-na-koni

Standardy hiporehabilitace podle ČHS:

http://www.hiporehabilitace-cr.com/co-je-hiporehabilitace/aktivity-s-vyuzitim-koni/standardy-avk/

http://www.hiporehabilitace-cr.com/co-je-hiporehabilitace/hipoterapie/standard-ht/